Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariu card
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariu card

Buna Ziua!Sunt interesat daca este obligatoriu ca angajatorul sa-mi ceara deschiderea unui cont curent in care sa-mi plateasca salariu?Pina acum ridic retributia numerar.Multumesc!
Art.166 C.mun.
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.

Prin urmare, plata salariului prin virament bancar nu este obligatorie. Angajatorul nu poate dispune efectuarea plăţii salariului prin card fără acordul salariatului.
Multumesc mult!