Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carduri salariu obligatorii, legalitate impunere de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carduri salariu obligatorii, legalitate impunere de catre angajator

Este obligatoriu ca societatea angajatoare sa ma oblige sa-mi fac card de salariu la o banca comerciala, altfel nu vor sa-mi de banii pe salariu cash.
Care este baza legala in acest conflict ?X-(

Cu stima,
Codul Muncii prevede posibilitatea si nu obligativitatea ca salariul sa seefectueze prin virament intr-un cont bancar. Angajatorul nu poate dispune efectuarea plăţii salariului prin card fără acordul salariatului.

Art.166 C.mun.
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.
....
Va multumesc pentru ajutor !

Cu deosebita stima si aleasa consideratie,
MOISA LIVIU