avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carduri salariu obligatorii, legalitate impunere de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carduri salariu obligatorii, legalitate impunere de catre angajator

Este obligatoriu ca societatea angajatoare sa ma oblige sa-mi fac card de salariu la o banca comerciala, altfel nu vor sa-mi de banii pe salariu cash.
Care este baza legala in acest conflict ?X-(

Cu stima,
Cel mai recent răspuns: moisacul , utilizator 15:12, 14 August 2015
Codul Muncii prevede posibilitatea si nu obligativitatea ca salariul sa seefectueze prin virament intr-un cont bancar. Angajatorul nu poate dispune efectuarea plăţii salariului prin card fără acordul salariatului.

Art.166 C.mun.
...
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.
....
Va multumesc pentru ajutor !

Cu deosebita stima si aleasa consideratie,
MOISA LIVIU

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata salariului cash serpisor83 serpisor83 Buna ziua, Vreau sa va intreb daca sau cum poti cere angajatorului plata salariului cash, atunci cand acesta face plata direct in cont bancar si/sau mai ales ... (vezi toată discuția)
Card salariu reliana reliana Buna seara! Angajatorul te poate obliga sa renunti la serviciile bancii unde ai contul pentru salariu? Noua conventie, incheiata intre banca si angajator, se ... (vezi toată discuția)
Plata salariu card cacenschivio_GL; cacenschivio_GL; Buna Ziua!Sunt interesat daca este obligatoriu ca angajatorul sa-mi ceara deschiderea unui cont curent in care sa-mi plateasca salariu?Pina acum ridic ... (vezi toată discuția)