Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Pot inchiria apartament cumparat cu credit ipotecar ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Pot inchiria apartament cumparat cu credit ipotecar (ipoteca de rangul 1) ?

Buna ziua, va solicit ajutorul intr-o problema: urmeaza sa fac un credit ipotecar (cu ipoteca de rangul 1 cred...), la BCR sau CEC Bank, in vederea achizitionarii unei locuinte, pe care macar in primii 3-4 ani trebuie s-o inchiriez. As vrea sa stiu daca pot face acest lucru, legal, cu contract de inchiriere = locatiune (parca asa se numeste acum), inregistrat la Fisc binenteles (cu plata de impozit pe chirie etc.)
Da.
Puteti sa-mi detaliati raspunsul dvs, va rog? Nu mai exista clauza contractuala in contractul de vanzare-cumparare cu ipoteca, in acest sens? Nu sunt de specialitate, de aceea va intreb...
Numai in cazul programului Prima casa exista interdictia de grevare cu sarcini (contract de inchiriere) fara acordul bancii creditoare deoarece creditul este garantat de stat.
In cazul creditelor cu ipoteca nu exista aceasta limitare deoarece sunt alte alte conditii de acordare a creditului iar banca detine ipoteca doar pentru ca debitorul sa nu vanda imobilul fara acordul bancii.
deci, cu alte cuvinte, in contractul pe care il voi incheia cu banca nu va apare stipulata interdictia de a putea inchiria locuinta, fara acordul bancii ??
In mod normal interdictia de a inchiria nu trebuie sa apara deloc.
Este posibil (si ar fi normal) sa apara interdictia de a pune o alta ipoteca pe imobil pana la achitarea creditului, adica sa il puneti garantie pentru obtinerea unui alt credit.