Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cod CAEN/Responsabilitati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cod CAEN/Responsabilitati

Buna ziua,

Angajatorul mi-a modificat fisa postului si denumirea functiei, insa incadrarea CAEN a ramas aceeasi pe care o aveam in pozitia anterioara si nici nu am semnat niciun act aditional de schimbare denumire functie la contractul individual de munca.

Precizez ca functia pe care o am in acest moment are responsabilitati mai mari decat cea anterioara si este considerata in ierarhia locurilor de munca din sistemul privat pe un nivel superior fata de cea pe care o aveam anterior.

In acest moment, functia pe care o ocup este doar pe CV, nu reiese din niciun act oficial aceasta modificare.

Este obligat angajatorul sa modifice denumirea functiei in contract?

Multumesc pentru raspuns.
Milady09, utilizator
CAEN nu are nicio legatura cu fisa postului .. poate v-ati referit la Clasificarea Ocupatiilor din Romania , COR.

,,,
Este obligat angajatorul sa modifice denumirea functiei in contract?
,,,

S-a efectuat vreo discutie in acest sens?

Ati primit vreo instiintare din partea angajatorului, conform art.17 alin.3 C.mun. ?
Da, am primit o instiintare pe e-mail din partea departamentului de HR cu denumirea noii functii.

Da, la COR m-am referit. Imi cer scuze, am citit atatia termeni noi pentru mine ca le-am incurcat. :-)
Milady09, utilizator
Dupa acea instiintare, trebuia intocmit un act aditional ...

art.17 C.mun. :
.....
(3) Persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul, dupa caz, va fi informata cu privire la cel putin urmatoarele elemente:
....
d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii ocupatiilor din Romania sau altor acte normative, precum si fisa postului, cu specificarea atributiilor postului;
.....
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.
....
Va multumesc pentru raspuns.

Desi am insistat la angajator sa mi se modifice incadrarea COR din noua fisa a postului, functie pe care am semnat acum 15 ani contractul individual de munca, angajatorul refuza sa imi schimbe acea incadrare, respectiv sa imi intocmeasca un act aditional.

Cum as putea obliga angajatorul sa ma incadreze corect si sa mi se modifice denumirea functiei in contractul individual de munca?

Cele 20 de zile despre care vorbiti au trecut de vreo alte 20 de zile.
Milady09, utilizator
O solutie ar fi actiunea in instanta, dar incercati si cu o sesizare la ITM.