Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... la cine ramane apartamentu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

la cine ramane apartamentu?

problema este in felul urmator:sot , sotie, si 2 fiice.cei doi divorteaza, si apartamentul ramane la sot , ca are in grija cele 2 fiice, sotiia fiind dependenta de alcool.sentinta judecatoreasca de atunci a fost sa ramana apartamentul sotului , putand fi contestata in instanta in maxim 15 ani, mai sunt 4 ani pana expira cei 15 , si as vrea sa stiu daca apartamentul se poate vinde de catre sot, dar proprietar era pe acte sotia, nu sotul.era trecut pe numele ei, si inca este .ce e de facut?sau mai poate face ceva sotia sa il ia?
am uitat sa precizez ca cele 2 fiice sunt majore, si ca fosta sotie sa recasatorit, dar el nustie daca ea este recasatorita cu acte sau locuieste numai asa, in concubinaj.
In ce priveste apartamentul, acesta este bun comun, chiar daca a fost trecuta in CF doar sotia. Prin urmare, la partaj, el va fi impartit intre cei doi fosti soti.

Din relatarea dumneavoastra nu rezulta daca a fost efectuat partajul.

In eventualitatea in care s-a facut partajul, rezulta ca imobilul ar fi fost atribuit sotiei, din moment ce spuneti ca dansa figureaza ca proprietara.

In eventualitatea in care nu s-a facut partajul, singura modalitate in care instanta ar fi putut sa hotarasca ca sotul sa ramana in apartament ar fi fost ordonanta presedintiala, care are caracter provizoriu si deci nu ar mai putea fi operanta astazi. In acest caz, trebuie cerut partajul, urmand ca cei doi fosti soti sa stabileasca prin buna intelegere impartirea bunurilor comune, iar in cazul in care nu se inteleg, va decide instanta.
Cabinet avocat Mihai Gaita, Avocat
Va multumesc tuturor pentu raspunsurile date