Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Depasirea sumei de 150 lei pentru tichete cadou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Depasirea sumei de 150 lei pentru tichete cadou

Buna ziua. In situatia in care un angajator decide sa dea unui angajat tichete cadou cu ocazia Pastelui in valoare mai mare de 150 lei, diferenta care depaseste aceasta suma va fi impozitata si cu contributiile sociale (16.5%) sau doar cu 16% impozit pe salarii? Va multumesc.
Da, suma ce depășește 150 lei va fi cuprinsă în baza de calcul a contribuțiilor de asigurări sociale(art 142, b)
[ link extern ]
Multumesc pentru raspuns.
Din 2016, tichetele cadou ce nu depasesc ca valoare 150 lei nu mai sunt supuse impozitului pe venit? Eu asa stiu, dar parerile sunt impartite si as dori sa ma lamuresc .Multumesc.