Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Comisionari - probleme cu politia
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Comisionari - probleme cu politia

Buna ziua, va rog frumos am nevoie de indrumare si de cateva sfaturi legate de problemele cu care se confrunta o societate comerciala la care lucrez. Aceasta are un sediu social si 8 puncte de lucru in Bucuresti si in tara. Obiectele principale de activitate autorizate sunt 4690 - comert cu ridicata si 4799 - comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor. Produsele supuse vanzarii sunt cartile pt copii si enciclopediile. Acestea sunt comercializate de persoane fizice neautorizate de Primarii, ei sunt comisionari-mandatari si lucreaza in baza unor contracte de comision, incheiate de comun acord si sub semnatura privata, sunt reglementate de art. 2039-2042 si art. 2043-2053 din Codul civil. In activitatea lor comisionarii au avut, de multe ori, neplaceri cu jandarmii, politia comunitara, etc. Li s-au intocmit PV de contraventie si li s-au confiscat cartile partial sau in totalitate (aflate asupra lor). In majoritatea cazurilor politia a incheiat PV in baza Legii nr. 12/1990, art. 3. Cu toate ca mandatarii-comisionari au precizat in mod repetat agentilor ca marfa nu le apartine, ca ei lucreaza pentru o societate comerciala (au precizat numele acesteia), cu toate ca le-au prezentat mereu avizul de insotire al marfii si legitimatia de serviciu, politia nu a tinut cont si a consemnat in PV ca acestia vindeau ambulant pe domeniul public, fara autorizatie de la Primarie. Din cate stiu eu activitatea comisionarilor nu este supusa autorizarii de Primarii, Consilii judetene, etc...nu stiu exact unde se gaseste aceasta reglementare dar stiu ca exista. Acesti oameni nu pot sa detina autorizatii de la Primarie pentru ca ei, in general, prezinta cartile prin institutii, scoli, cu acordul conducerii acestora, lucreaza in baza unor comenzi, nu au un loc fix sau o zona delimitata unde isi exercita atributiile. Bonurile fiscale le elibereaza clientilor ulterior vanzarii, deci nu pe loc. Ca urmare a acestor incidente neplacute, am facut plangeri contraventionale in numele comisionarilor contra PV si cereri de interventie principala a societatii, in ceea ce priveste masura confiscarii si am cerut restituirea cartilor catre societate. La acestea am atasat si certificatul constatator al punctului de lucru, CUI-ul societatii, precum si contractul de comision al celui in cauza. De fiecare data instanta mi-a respins plangerea ca fiind neintemeiata si cererea de interventie ca fiind inadmisibila. In sustinerea cererilor mele am invocat baza legala conform careia agentul constatator trebuia sa precizeze in cuprinsul PV apartinatorul de drept al produselor confiscate, precum si faptul ca acestea trebuiau cuprinse intr-un PV de confiscare, separat, descrise in detaliu. Intotdeauna comisionarii au fost obligati sa semneze la "alte mentiuni" ca sunt de acord cu cele consemnate de catre agenti in PV si anume ca isi recunosc fapta si sunt de acord cu cele intamplate. In ceea ce priveste cererea de interventie, instanta a motivat ca respectivele contracte de comision, ca sa fie opozabile tertilor, trebuie sa aiba data certa. (ele poarta data intocmirii si ziua, precum si semnaturile partilor). Acest lucru nu ar putea fi posibil la intocmirea acestor contracte deoarece ele sunt incheiate pe o perioada de 2 luni, cu posibilitatea prelungirii numai cu acordul partilor si, trebuie tinut cont ca unele persoane pot veni la munca 2 zile sau 2 saptamani, ele nu sunt obligate in nici un fel. Fluctuatia de oameni si volumul contractelor de comision pt 9 sedii sunt foarte mari. Ca atare, va rog sa ma indrumati si sa imi spuneti ce proceduri sa mai urmez pentru a ni se restitui cartile confiscate, pentru a dovedi instantei ca administratorul firmei, persoana juridica, este proprietarul cartilor confiscate de politie, ca prin actul constitutiv, respectiv prin codurile CAEN, activitatea comisionarilor este autorizata. Facturi nu pot atasa instantei pt ca marfa intra in societate in cantitati mari, nu se pot evidentia fix numai produsele confiscate. Acestea fiind evidentiate doar in avizul de insotire al marfii. Ar fi oare mai bine in loc de cerere de interventie principala a societatii sa fac in numele acesteia cerere de chemare in judecata, separat, a politiei sau unitatii de jandarmi pentru recuperarea cartilor ? In ce fel fac aceasta chemare in judecata daca PV este incheiat doar pe numele comisionarului si numele societatii nu apare in nici un fel in cuprinsul acestuia ?
Va multumesc anticipat si va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez. O zi frumoasa !
Solutia instantei este corecta, iar masurile luate de politie si jandarmi sunt legale (desi, stiu, va afecteaza la bani si poate nu-s morale, dar in Romania asa este legea si asa trebuie respectata).
Cu alte cuvinte, comisionarii respectivi trebuie sa fie, ori angajati cu cim ai societatii dvs., ori sa exercite comisionarea printr-o forma legela de desfasurare a acestei activitati, respectiv PFA, II, SRL, sau alta autorizata prin Onrc.
Articolele din Codul civil invocate de dvs. reprezinta dreptul comun in materie, insa aceste articole se aplica doar daca nu exista legi speciale, sau in completarea acestora.
Si cum exista legi speciale, acestea trebuiesc aplicate cu prioritate.
Dpmdv dvs. ati gresit atunci cand, la prima amenda luata, in loc sa studiati legislatia in vigoare, ati continuat sa procedati in acest mod nelegal de desfasurare a activitatii, asumandu-va riscurile. Ca atare, nu vad ce ati putea sa invocati pentru a va recupera cartile.
Multumesc pentru raspuns !