Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... SOMAJ angajat concediat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

SOMAJ angajat concediat

Buna ziua,

1) in cazul unui angajat care a fost concediat, acesta poate sa beneficieze de somaj?
2) In cazul in care societatea concedeaza un angajat, ulterior se mai poate angaja un alt om pe acelasi post, sau pe un post cu atributii similare?
3) Daca societatea doreste sa angajeze un student, care se afla deja in somaj, beneficiaza de un ajutor din partea statului?

Va multumesc!
1) in cazul unui angajat care a fost concediat, acesta poate sa beneficieze de somaj?

Cu ce articol a inceta c.i.m. ?

2) In cazul in care societatea concedeaza un angajat, ulterior se mai poate angaja un alt om pe acelasi post, sau pe un post cu atributii similare?

Da, mai poate angaja un alt om, intrucat legea nu-i interzuice.

Insa , atentie , atat doctrina cat si practica judiociara au statuat ca, "nu se întemeiază pe o cauză reală şi serioasă, ci este fictivă, desfiinţarea postului urmată la scurt timp de angajarea altei persoane pe acelaşi post".

3) Daca societatea doreste sa angajeze un student, care se afla deja in somaj, beneficiaza de un ajutor din partea statului?

Persoanele care angajează absolvenți ai unor instituții de învățământ primesc, lunar, timp de un an de zile, o subvenție care diferă în funcție de studiile salariațiilor. Astfel :
- o sumă egală cu valoarea ISR în vigoare la data încadrării în muncă (500 de lei), pentru absolvenții ciclului inferior al liceului sau ai școlilor de arte și meserii;
- o sumă egală cu de 1,2 ori valoarea ISR în vigoare la data încadrării în muncă (600 de lei), pentru absolvenții de învățământ secundar superior sau învățământ postliceal;
- o sumă egală cu de 1,5 ori valoarea ISR în vigoare la data încadrării în muncă (750 de lei), pentru absolvenții de învățământ superior.
www.avocatnet.ro/content/art...