Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Datorii neplatite si radiere auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Datorii neplatite si radiere auto

buna ziua as avea si eu o intrebare, am un aro 244 care nu a mai circulat din 2002, in 2014 am fost in romania,eu fiind plecat masina necirculand, nu mai are nici itp si nici asigurare cei de la primarie mi-au zis ca am de plata in jur de 30000 de ron aceasta masina nu se radia din oficiu daca nu a mai circulat, stie cineva cum fac sa scap sa nu platesc acesti bani?
Radierea din oficiu se face în cazul vehiculelor declarate, prin dispoziție a autoritătii administrației publice locale, fără stăpân sau abandonate în termen de 30 de zile de la primirea dispoziției respective.(cod rutier, art 17, alin 4)
Puteți să solicitați dvs radierea, la direcția permise și înmatriculări auto, adică retragerea definitivă din circulație a vehiculului dar trebuie să faceți dovada depozitării lui într-un spațiu adecvat.
Apoi puteți să-l scoateți din evidențele fiscale și nu veți mai plăti impozit începând cu anul următor depunerii declarației (cod fiscal, art 471, alin 4)
[ link extern ]

(4) În cazul radierii din circulație a unui mijloc de transport, proprietarul are obligația să depună o declarație la organul fiscal în a cărui rază teritorială de competență își are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz, în termen de 30 de zile de la data radierii, și încetează să datoreze impozitul începând cu data de 1 ianuarie a anului următor.

Citiți și acest articol:
www.avocatnet.ro/content/art...