Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces alocatie si paternitate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces alocatie si paternitate

Buna ziua am si eu o intrebare sotiea mea se afla in proces cu fostul sot pt alocatie ca nu ofera nimic pt copil el lucreaza in spania de multi ani cu acte
Actualul avocat nea sugerat sa nu spunem ca lucreaza in strainatate ca altfel procesul se muta pe bucuresti pt ca tribinalul onesti bacau cica nu ar fi compatibil sau nu are voie sa judece procese de genul cind unul din cei doi lucreaza in strainatate .
ceia ce vreau sa stiu e daca este adevarat sau posibil o intelegere cu fostul sot ca sa nu plateasca el mult alocatie posibil sai fi dat ceva bani sa cada in favoarea lui cit mai mult va multumesc anticipat.
În primul rând, dacă lucrează în străinătate trebuie să aibă probe, respectiv adeverință de la locul de muncă unde să fie trecut salariul. Fără probe va pierde pretenția și la Bacău, și la București, și îi va stabili pensia pentru minor raportat la salariul minim din România.
Trebuie să-i cunoască adresa din străinătate unde să fie citat.
ContSters379576, utilizator
Nu-i adevărat ce v-a spus avocatul! .Procesul se va judeca la judecătoria unde domiciliază mama cu copilul.Dacă ştiţi că lucrează cu acte, trebuie să cunoaşteţi adresa sa exactă din Spania, instanţa îl va cita şi dacă nu depune el de bunăvoie adeverinţa de venit, instanţa poate solicita informaţia prin comisie rogatorie.
Schimbaţi avocatul!
probe sunt ca a fost citat in spania si a venit raspuns despre tot ce incaseaza si ce a platit taxe apsolut tot sunt intrebarea mea dc ma mintit avocatul e posibil sa fi mers si pe varianta de a incasa ceva de la el sa fie in favoarea lui procesul
Daca aveti probe si a fost si legal citat se va rezolva cu procesul.

Cu avocatul nu am inteles cum l-ati angajat si pe ce criteriu.
Din moment ce deja se stie de Spania de instanta nu inteleg cum se putea sa nu se stie...
Nu cred ca a primit bani de la partea adversa ci ca ati angajat avocat care probabil nu prea se pricepe la drept.Dar chiar si asa din ce ziceti va va castiga in mod normal procesul.
Conform art. 113 din NCPC, în afară de instanța domiciliului pârâtului, mai sunt competente următoarele instanțe:

instanța domiciliului reclamantului, în cererile privitoare la stabilirea filiației;

instanța în a cărei circumscripție domiciliază creditorul reclamant, în cererile referitoare la obligația de întreținere, inclusiv cele privind alocațiile de stat pentru copii;
instanța locului prevăzut în contract pentru executarea, fie chiar în parte, a obligației, în cazul cererilor privind executarea, anularea, rezoluțiunea sau rezilierea unui contract;
Instanța locului unde se află imobilul, pentru cererile ce izvorasc dintr-un raport de locațiune a imobilului;
Instanța locului unde se află imobilul, pentru cererile în prestație tabulară, în justificare tabulară sau în rectificare tabulară;
Instanța locului de plecare sau de sosire, pentru cererile ce izvorăsc dintr-un contract de transport;
Instanța locului de plată, în cererile privitoare la obligațiile ce izvorăsc dintr-o cambie, cec, bilet la ordin sau dintr-un alt titlu de valoare;
Instanța domiciliului consumatorului, în cererile având ca obiect executarea, constatarea nulității absolute, anularea, rezoluțiunea, rezilierea sau denunțarea unilaterală a contractului încheiat cu un profesionist sau în cererile având ca obiect repararea pagubelor produse consumatorilor;
Instanța în a cărei circumscripție s-a săvârșit fapta ilicită sau s-a produs prejudiciul, pentru cererile privind obligațiile izvorâte dintr-o asemenea faptă.