Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Respectarea legilor in Romania
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Respectarea legilor in Romania

In conformitate cu, Art. 1,al.(5) ''In ROMANIA,respectarea Constitutiei,a suprematiei sale si a legilor este obligatorie.", iar cu Art. 16,al.(2) ''Nimeni nu este mai presus de lege." din CONSTITUTIA ROMANIEI-2003, cetatenii sunt egali in fata legii...,fara privilegii si fara discriminari.Ca urmare rog specialistii, in probleme juridice, sa precizeze care este autoritatea Statului Roman la care se poate adresa un cetatean roman caruia alti cetateni ,tot romani, angajati la stat, platiti din taxe si impozite,in functii de judecatori(magistrati) au incalcat legile, in timpul indeplinirii atributiunilor de serviciu ,prin emiterea unor hotariri in care legile nu sint luate in considerare,in mod vadit,recunoscindu-se in motivare acest aspect.Va multumesc!
Nu aveti unde sa va adresati, ci doar sa va exercitati drepturile prin caile de atac cunoscute.
Care sint acestea dupa ce o curte de apel a consfintit recomandarea ca "legea nu trebuie respectata" si a respins definitiv actiunea in recurs?Multumesc!
Căile extraordinare de atac sunt următoarele: recursul, contestaţia în anulare, revizuirea şi recursul în interesul legii. Acestea pot fi utilizate numai în cazurile şi condiţiile expres prevăzute de lege.