Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ordin neresuscitare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ordin neresuscitare

Exista in Romania posibilitatea redactarii unui testament sau ordin de neresuscitare si refuz tratament in caz de boli fatale, accidente etc.?
Banuiesc ca ar trebui sa existe ceva in acest sens din moment ce persoanelor care fac parte din unele secte religioase nu li se administreaza sange cu toate ca acestea ar avea nevoie de asta. Conditia ar fi ca persoana sa poarte la el acea ultima dorinta- testamentara sau declaratie notariala. Cu toate ca, daca vine SMURD-ul sau ambulanta cine sta sa te caute in buzunare? Oamenii se apuca de resuscitare, logic, ca doar de aceea au venit. E putin probabil ca ultima dorinta sa-i fie respectata, doar daca omul este la spital si pe patul de moarte impartaseste familiei si cadrelor medicale in deplinatatea facultatilor mintale ultima sa dorinta.
Puteti da o declaratie autentificata de notar conform art.60 Noul Cod Civil"Persoana fizica are dreptul sa dispuna de sine insusi ,daca nu incalca drepturile si libertatile altora,ordinea publica sau bunele moravuri."
Multumesc!
Pentru exemplele date decid apartinatorii. De aceea am intrebat despre o cale legala de a decide eu, mai ales in caz de inconstienta, "leguma", facultati mintale indoielnice etc. Raspunsul primit de la d-l avocat cu declaratia la notar e ceea ce doream. Sa vedem acum cine poate cuprinde in declaratie situatiile clare, fara ambiguitate; dar sa studiem intai art. 60 respectiv.
Si nu incalca d-le avocat, ordinea publica si bunele moravuri ?