Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz in caz de demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz in caz de demisie

Buna ziua,

Doresc sa imi dau demisia de la locul actual de munca si conducerea spune ca trebuie sa stau in preaviz timp de 20 de zile. Mentionez ca in contractul individual de munca nu scrie nimic la perioada de preaviz in caz de demisie, ci doar la cea in caz de demitere.
De asemenea nu exista contract colectiv de munca. Ce trebuie sa fac? sa stau in praviz sau pot pleca de la data cand mi-am dat demisia?
Atunci nu aveti cum sa stati in preaviz daca in c.i.m. nu este mentionat.

Art.81 C.mun.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Este o situatie atipica ... o solutie ar fi sa stabiliti de comun acord o perioada de preaviz cu angajatorul , dar nici sa acceptati sa stati in preaviz 20 de zile lucratoare care este durata maxima pentru preaviz in cazul demisiei persoanelor cu functii de executie.