Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA D300-regularizare taxa dedusa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

D300-regularizare taxa dedusa

Concret: la 31.12.2015 aveam in stoc marfa 2000 ron cu tva 24%,marfa pentru care s-a facut factura de retur cu 24% si apoi factura de intrare cu 20% in luna ianuarie 2016.La inregistrarea in jurnalul de cumparari imi apare -387,1 la tva 24% (aceasta suma se poate trece in rosu la pz.30 ,
in d300 nemaiaparand tva 24%?)
Da, sumele cu 24% se trec la rd 30 din D300:

Rândul 30 - se evidenţiază sumele rezultate din corectarea taxei deduse, conform art. 297 şi art. 298 din Codul fiscal, în cazul persoanelor care efectuează numai operaţiuni cu drept de deducere, sau art. 298 şi art. 300 din Codul fiscal, în cazul persoanelor impozabile cu regim mixt, aferentă operaţiunilor înscrise la rd. 22, 23, 24 şi 25 din deconturile anterioare, ajustările prevăzute la art. 287 din Codul fiscal, a căror exigibilitate este ulterioară datei de 1 ianuarie 2016, dar care au fost generate de operaţiuni pentru care cota de taxă pe valoarea adăugată aplicată a fost de 24% sau 9%, potrivit dispoziţiilor art. 282 alin. (9) şi (10), după caz, din Codul fiscal, operaţiuni pentru care exigibilitatea taxei intervine în perioada de raportare, dar pentru care se aplică cota de 24% sau 9%, sumele rezultate din regularizările prevăzute de art. 291 alin. (6) din Codul fiscal datorate modificării cotelor de TVA, precum şi orice alte sume rezultate din regularizările prevăzute de legislaţia în vigoare datorate unor evenimente, cu excepţia celor prevăzute la art. 287 din Codul fiscal, care determină modificarea datelor declarate iniţial, cum ar fi nedeclararea din eroare a operaţiunii în perioada în care intervine exigibilitatea.
Multumesc mult!Dar nedumerirea mea ... e corect sa se treaca cu minus in D300?
Da, se pot trece si sume cu minus, daca sunt stornari.
Multumesc si va doresc o zi buna in continuare!