avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare sanatate

buna seara . am mers astazi la casa de sanatate cu dorinta de a cotiza lunar pt sanatate desii nu lucrez nicaieri si nu am nevoie deocamdata de spitalizare sau alte servicii. Mi -au spus ca trebuie sa achit cotizatia pe ultimele 6 luni iar apoi sa cotizez lunar . Intrebare ezista vreo posibilitate sa nu fiu obligata sa cotizez pe ultimele 6 luni cu semnatura din partea mea ca nu am pretentii sa devin asigurat in aceste luni pana ajung cu cotizatia adecvata stagiului respectiv ? daca ar fi indepartata acesta obligatie de a cotiza acei bani multi cu siguranta ar exista mult mai multi oameni care ar deveni asigurati . iar in contract sa fie stipulata fraza sa nu am pretentii sa devin asigurat pana ajung la termenul de 6 luni cotizate. ar fi o idee.multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:28, 12 Aprilie 2016
Nu exista nicio astfel de posibilitate.

Ordinul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 581/2014 privind aprobarea Normelor metodologice pentru stabilirea documentelor justificative privind dobandirea calitatii de asigurat

Art. 6. -
(1) Persoanele care nu realizeaza venituri si nu se incadreaza in categoriile de persoane care beneficiaza de asigurarea de sanatate fara plata contributiei, pentru a dobandi calitatea de asigurat, au obligatia platii contributiei individuale lunare de asigurari sociale de sanatate

(2) Persoanele care au obligatia sa se asigure, care nu pot dovedi plata contributiei si care nu se incadreaza in categoriile de persoane care beneficiaza de asigurarea de sanatate fara plata contributiei, platesc contributia lunara de asigurari sociale de sanatate calculata prin aplicarea cotei prevazute in Codul fiscal la salariul de baza minim brut pe tara in vigoare la data platii

(3) Persoanele prevazute la alin. (2) sunt obligate pentru a obtine calitatea de asigurat sa achite contributia legala pe ultimele 6 luni si a lunii curente, calculata la salariul minim brut pe tara in vigoare la data platii, calculandu-se majorari de intarziere daca nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale. In situatiile in care persoanele prevazute la alin. (2) au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescriptie recuperarea sumelor restante cu titlul de contributie, precum si accesoriile fiscale se realizeaza de ANAF, prin organele fiscale teritoriale, in conditiile legii

(4) Plata contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru persoanele prevazute la alin. (1) se efectueaza lunar, la termenele si in conditiile Codului fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata asigurari de sanatate Corina6 Corina6 Am avut serviciu pana in 2006 . Din 2007 pana acum in 2015 sunt persoana fara venit . Nu detin casa si masina si teren. Nu am ajutor social deoarece nu ... (vezi toată discuția)
Contributie la sanatate - persoana fara venituri conexcar conexcar Daca esti persoana fara venit trebuie sa platesti contributia la sanatate pe ultimele 6 luni +luna in curs indiferent din ce luna nu mai muncest? (vezi toată discuția)
Contributie sanatate rrrrr rrrrr daca nu am nici un venit si nu sunt inscrisa la medic de familie cum trebuie sa procedez sa platesc asigurari de sanatate?se plateste pe ultimele sasa luni?imi ... (vezi toată discuția)