Forum Discuţii juridice Executare silită Unde se depune o contestatie pentru executare silita.
Discuție deschisă în Executare silită

Unde se depune o contestatie pentru executare silita.

Va rog sa imi spuneti, unde se depune o contestare a executarii silite.La judecatoria din orasul unde locuiesc in prezent eu sau la judecatoria care a incuviintat executarea, aceasta fiind in alt oras.Dosarul a fost facut pe vechea adresa, in alt judet chiar, unde eu nu mai locuiesc de cativa ani.Acum vreau sa fac o contestatie si nu stiu unde sa o depun.

Multumesc frumos!
~ Conținut șters la cerere ~
"În ipoteza în care aţi promovat o contestaţie privind lămurirea înţelesului întinderii sau aplicării titlului executoriu, competenţa de soluţionare revine instanţei care a pronunţat hotărârea ce se execută.
Când contestaţia formulată vizează un titlu executoriu ce nu emană de la un organ de jurisdicţie, competenţa de soluţionare aparţine instanţei de executare."

Am citit textul de mai sus si de aceea intrebam de felul in care trebuie sa depun cerere. La mine in oras sau la intanta care a emis decizia de executare?Eu vreau doar sa depun o contestare la executare.Creditul este prescris
Conform art.714 NCPC(1)"Contestatia la executare se introduce la instanta de executare"
Conform art. 651(1)NCPC"Instanta de executare este judecatoria in a carei circumscriptie se afla, la data sesizarii organului de executare ,domiciliul sau, dupa caz,sediul debitorului,in afara cazurilor in care legea dispune altfel."Ca atare,in cazul dvs.la judecatoria in a carei circumscriptie se afla la data sesizarii organului de executare domiciliul dvs.
Multumesc pentru raspuns. Ce se intampla daca am depus contestatia in ambele judete?Era ultima zi de depunere a contestatiei si am intrat in panica.Nu s-a stabili inca niciun termen la nicio instanta.
Se va trimite la instanta competenta.