Forum Discuţii juridice Executare silită contestatie la somatie
Discuție deschisă în Executare silită

contestatie la somatie

As dori sa aflu unde trebuie depusa contestatia pentru somatie, adica pt suma ceruta de executor( onorariu ) + cheltuieli ,taxe etc. nu sunt de acord,deoarece in urma hotararii judecatoresti am platit deja 2 treimi din suma datorata creditoarei si ea totusi a apelat la executor judecatoresc. Trebuie sa fie formulata prin avocat? Multumesc!
Conform art.714(1) NCPC contestatia la executare se introduce la instanta de executare.
Conf.art.651(1) NCPC"Instanta de executare este judecatoria in a carei circumscriptie se afla, la data sesizarii organului de executare ,domiciliul sau,dupa caz,sediul debitorului in afara cazurilor in care legea dispune altfel."
Nu este obilgatoriu sa fiti reprezentat de avocat,daca va puteti descurca singur.
Multumesc frumos pentru indrumari! :)