Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Fara Placute de inmatriculare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Fara Placute de inmatriculare

Va facem cunoscuta ca , pentru incalcarea la data de 01 04 2016 a prevederilor art 334 alin.4 din codul penal , va fost suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice incepand cu data de 01 04 2016

Cat timp am permisul suspendat?
Trebuie sa va scrie pe hartia care a venit de la politie prin posta.
Nu scrie.
Imi poate spune cineva daca pot urgenta dosarul ? va rog!
Art. 334 Cod penal
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.

Intrucat ati savarsit o infractiune vi s-a deschis un dosar penal. In asemenea cazuri permisul de conducere se retine eliberandu-se o dovada. Mai intai trebuie sa rezolvati problema pentru care v-au fost retrase placutele cu numarul de inmatriculare si apoi solicitati eliberarea dovezii.