Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Cheltuieli de deschidere firma achitate din cont ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Cheltuieli de deschidere firma achitate din cont personal

Buna ziua,

Daca o firma are o factura de la ORC pentru inmatricularea ei si este achitata prin OP din contul personal al actionarului, aceasta poate fi decontata prin firma? daca da, cum se inregistreaza in contabilitate imprumutul de la asociati in acest caz?
Multumesc
Da. Banii vor fi considerati ca aport catre societate din partea asociatului (pe baza op pe care-l atasati la dosarul cu actele contabile ale firmei) si vor putea fi retrasi de catre acesta in numerar cu dispozitie de plata sau cu op prin viitorul cont bancar al firmei, cand vor incepe sa apara inregistrate incasari de venituri.
george-neagu, moderator
multumesc frumos pentru informatie
Platile facute inainte de constituirea societatii se inregistreaza in contul 201 - Cheltuieli de constituire prin contul 455 - Asociati, conturi curente.