Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... am invocat neconstitutionalitatea art. 318 din CPP ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

am invocat neconstitutionalitatea art. 318 din CPP intr-un dosar care de abia acum se judeca

Mai are rost sa sustin cererea dupa ce va fi abrogata, sau la scurt timp inainte sa fie abrogata?

In DECIZIA Nr.126 din 3 martie 2016 apare aceasta aberatie citata mai jos care banuiesc ca are repercusiuni si asupra plangerii impotriva actelor procurorului de preschimbarea ordonantei de renuntarea la urmarirea penala in ordonanta in clasare, si-n alte dosare in legatura cu dosarul penal cu renuntarea la urmarirea penala
"
dreptul de a formula cerere de revizuire, potrivit art.453 alin.(1) lit.f) din Codul de procedură penală, îl au doar părțile din cauza în care a fost invocată prezenta excepție de neconstituționalitate
"
[ link extern ]
Exceptia de neconstitutionalitate se va respinge ca inadmisibila daca s-a admis exceptia de neconstitutionalitate anterior.
Daca procesul a fost suspendat pana la judecarea exceptiei de neconstitutionalitate nu aveti nicio problema.
Multumesc. Procesul a fost "suspendat" in sensul ca nu s-a dat primul termen pana acum, si am invocat exceptia de neconstitutionalitate inainte sa fie declarat art. 318 din CPP neconstitutional

Eu tot cred ca exista teoretic pericolul ca Parlamentul, Guvernul sau Ministerul Public sa faca o tampenie cu art. 318 din CPP, chiar daca institutiile astea par moarte de multa vreme precum citesc in deciziile CCR ca nici nu catadicsesc sa-si dea opinia adesea

Daca instanta va considera ca e inadmisibila inseamna ca ia la cunostinta existenta sa si repercusiunile ceea ce ma avantajeaza, dar asta cel mai sigur nu se poate intampla decat daca invoc exceptia, deci am decis sa n-o retrag
eusaisapte, utilizator
Dacă decizia se publica își produce efectele și în cazul dvs. chiar dacă se va respinge ca inadmisibila exceptia de neconstituționalitate invocata de dvs.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat