avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... am invocat neconstitutionalitatea art. 318 din CPP ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

am invocat neconstitutionalitatea art. 318 din CPP intr-un dosar care de abia acum se judeca

am invocat neconstitutionalitatea art. 318 din CPP intr-un dosar care de abia acum se judeca

Mai are rost sa sustin cererea dupa ce va fi abrogata, sau la scurt timp inainte sa fie abrogata?

In DECIZIA Nr.126 din 3 martie 2016 apare aceasta aberatie citata mai jos care banuiesc ca are repercusiuni si asupra plangerii impotriva actelor procurorului de preschimbarea ordonantei de renuntarea la urmarirea penala in ordonanta in clasare, si-n alte dosare in legatura cu dosarul penal cu renuntarea la urmarirea penala
"
dreptul de a formula cerere de revizuire, potrivit art.453 alin.(1) lit.f) din Codul de procedură penală, îl au doar părțile din cauza în care a fost invocată prezenta excepție de neconstituționalitate
"
[ link extern ]
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 09:49, 29 Aprilie 2016
Exceptia de neconstitutionalitate se va respinge ca inadmisibila daca s-a admis exceptia de neconstitutionalitate anterior.
Daca procesul a fost suspendat pana la judecarea exceptiei de neconstitutionalitate nu aveti nicio problema.
Multumesc. Procesul a fost "suspendat" in sensul ca nu s-a dat primul termen pana acum, si am invocat exceptia de neconstitutionalitate inainte sa fie declarat art. 318 din CPP neconstitutional

Eu tot cred ca exista teoretic pericolul ca Parlamentul, Guvernul sau Ministerul Public sa faca o tampenie cu art. 318 din CPP, chiar daca institutiile astea par moarte de multa vreme precum citesc in deciziile CCR ca nici nu catadicsesc sa-si dea opinia adesea

Daca instanta va considera ca e inadmisibila inseamna ca ia la cunostinta existenta sa si repercusiunile ceea ce ma avantajeaza, dar asta cel mai sigur nu se poate intampla decat daca invoc exceptia, deci am decis sa n-o retrag
Ultima modificare: Vineri, 22 Aprilie 2016
eusaisapte, utilizator
Dacă decizia se publica își produce efectele și în cazul dvs. chiar dacă se va respinge ca inadmisibila exceptia de neconstituționalitate invocata de dvs.
Ultima modificare: Vineri, 29 Aprilie 2016
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se intampla? Andrei-Ionuț COCÎRLĂU Andrei-Ionuț COCÎRLĂU Art. 318 C. proc. pen. a fost declarat neconstitutional. Ce se intampla cu dosarele solutionate cu \"renuntare la urmarirea penala\"? Eu am depus plangere ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu ordonantele de renuntare la up emise inainte de neconstitutionalitatea art. 318 din cpp din 20.01.2016? eusaisapte eusaisapte ce se intampla cu ordonantele de renuntare la UP emise inainte de neconstitutionalitatea art. 318 din CPP din 20.01.2016? Eu am o ordonanta de renuntarea la ... (vezi toată discuția)
Calea de atac impotriva unei decizii penale. _Alin_ _Alin_ Instanta Tribunalului a emis o hotarare numind-o ,,Sentință'' Impotriva acestei sentinte penale, am declarat ,,Apel'' conform art. 408 CPP. Apelul a fost ... (vezi toată discuția)