Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proces chf banci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proces chf banci

Buna ziua,

Am un credit ipotecar chf, 2007, fara act aditional, sunt in proces , fond, deja al 3 lea termen, nu are timp banca sa depuna cele cerute de instanta, intrebare, pot cere, acum, sa plece dosarul la CJUE, sau o intrebare ceva care sa ma ajute definitiv, am observat ca s-a respins cererea spre CJUE, in dosarul chf, Craiova pe recurs. Ceva trebuie sa fac, avocata mea nu se prea descurca#-o
Numai instanta poate sa sesizeze CJUE, nu dvs. personal.
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a hotărât că cererea de sesizare a Curţii de Justiţie a Uniunii Europene cu o întrebare preliminară se face numai în situaţia în care, în cursul unul litigiu aflat pe rol, se pune problema interpretării sau validităţii unei norme comunitare. Sub acest aspect, întrebarea ce se poate adresa de instanţa naţională vizează exclusiv probleme de interpretare, validitate sau aplicare a dreptului comunitar, iar nu aspecte legate de dreptul naţional sau elemente particulare ale speţei deduse judecăţii.