Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... angajare cenzor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

angajare cenzor

Buna seara
Va rog mult sa ma lamuriti la urmatoarea problema : s-a hotarat la sedinta angajarea cenzorului si a presedintelui . Stiu ca se face un contract de mandat , insa unde trebuie sa il depun si care sunt taxele de platit pentru aceste contracte .
Am contactat un contabil mai experimentat ,dar dansul nu a reusit sa ma ajute.
Trebuie sa depun contractele le ITM ?

Va multumesc .

Fiind contracte de manadat,acestea se incheie in 2 exemplare unul pentru cenzor,
presedinte ,celalalt ramane la asociatia de proprietari
Nu se inregistreaza la ITM
Obligatiile aferente contractelor de mandat sunt conditionate de statutul cenzorului,
presedintelui - daca sunt pensionari sau au loc de munca
Gasiti detalii la "Documente utile "
maria207 a scris:
s-a hotarat la sedinta angajarea cenzorului si a presedintelui .

Daca cenzorul a fost ales dintre menbrii asociatiei, nu faceti angajare. Se intocmeste un contract de mandat.
Presedintele nu poate fi angajat pentru ca este ales dintre membrii asociatiei, asa cum prevede legea 230/2007 si se incheie doar contract de mandat.
Stiu ca se face un contract

Dar, dumneavoastra care ne intrebati aici, ce functie aveti in asociatie?
Intreb pentru ca aceste lucruri trebuie sa le stie atat presedintele cat mai ales cenzorul care verifica legalitatea intregii activitati.

Aceste detalii le stim si noi .Am facut contract de mandat ,dar s-a hotarat ca fiecare sa fie platit. adica au salar . Acest lucru nu este lamurit complet, unu zice ca se depun la ITM si se platesc taxe pentru pensie si sanatate , altu zice ca se depune la finante si se plateste tot sanatatea si pensia.
Daca se adauga in lista cu cheltuieli doar pe baza contractului de mandat se mai aduna cota parte pentru taxe?
Va multumesc !
Contractele de mandat NU se depun/declara la ITM, dar se declara veniturile respective in Declaratia 112 la ANAF.
Contractele de mandat presupun si niste contributii la bugetele nationale pe care le calculati in statul de salarii si care se regasesc in D 112.
Totalul acestui stat de salarii (salarii nete + impozit + contributii) se imparte pe liste proportional cu cota-parte indiviza.

La cursul de administratie nu v-a invatat aceste lucruri?
Va multumesc pentru detalii .Din pacate la cursul pe care l-am facut nu ne-au invatat foarte multe lucruri . De aceea caut si intreb ca sa ma pot lamuri si sa reusesc sa fac lucrurile asa cum trebuie .