avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Calcul impozit pe venit - microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Calcul impozit pe venit - microintreprindere

Buna ziua,

O societate infiintata in decembrie 2015, cu un angajat de la 01.02.2016, ce cota de impozitare aplica pentru impozitul pe venit ?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: kamy_nora , utilizator 16:08, 21 Aprilie 2016
Este corect 1% ?
Buna ziua , Codul Fiscal prevede urmatoarele:

'ART. 51 - Cotele de impozitare

(1) Cotele de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor sunt:

a) 1% pentru microîntreprinderile care au peste 2 salariați, inclusiv;

b) 2% pentru microîntreprinderile care au un salariat;

c) 3% pentru microîntreprinderile care nu au salariați.

(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), pentru persoanele juridice române nou-înființate, care au cel puțin un salariat și sunt constituite pe o durată mai mare de 48 de luni, iar acționarii/asociații lor nu au deținut titluri de participare la alte persoane juridice, cota de impozitare este 1% pentru primele 24 de luni de la data înregistrării persoanei juridice române, potrivit legii. Cota de impozitare se aplică până la sfârșitul trimestrului în care se încheie perioada de 24 de luni. Prevederile prezentului alineat se aplică dacă, în cadrul unei perioade de 48 de luni de la data înregistrării, microîntreprinderea nu se află în următoarele situații:

- lichidarea voluntară prin hotărârea adunării generale, potrivit legii;

- dizolvarea fără lichidare, potrivit legii;

- inactivitate temporară, potrivit legii;

- declararea pe propria răspundere a nedesfășurării de activități la sediul social/sediile secundare, potrivit legii;

- majorarea capitalului social prin aporturi efectuate, potrivit legii, de noi acționari/asociați;

- acționarii/asociații săi vând/cesionează/schimbă titlurile de participare deținute.

Condiția privitoare la salariat se consideră îndeplinită dacă angajarea se efectuează în termen de 60 de zile inclusiv de la data înregistrării persoanei juridice respective."

Multumesc mult pentru raspuns, am citit si eu ce prevede Codul Fiscal, dar vreau sa stiu daca am inteles bine si daca este corect sa aplic cota de 1 %.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care sunt facilitatile fiscale pentru o srl? barbu1941 barbu1941 Care sunt facilitatile fiscale pentru o societate nou infiintata? (vezi toată discuția)
Micro sau alta forma legala rentabila Dana Dana1 Dana Dana1 Bună! Eu fac handmade, croseta, tricotat si martisoare. As vrea sa îmi fac o forma legala sa pot vinde atât online cât și în piețe și la târguri. O ... (vezi toată discuția)
Revisal Laszlo Ecaterina Laszlo Ecaterina o societatea nou infiintata (06.08.2019) ce termen are pentru angajarea unui salariat cu cintr. de munca. (vezi toată discuția)