Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contestatie decizie obligatie plata accesorii.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contestatie decizie obligatie plata accesorii.

Buna ziua
Am primit o decizie referitoare la obligatiile de plata accesorii (cu anexa) in care se mentioneaza ca :
" Impotriva prezentului inscris, cel interesat formula contestatie (asa scrie) la organul competent, in conformitate cu prevederile art. 268, art. 269 si art. 272 din Legea 207/2015 privind Codul de procedura fiscala cu modificarile si completarile ulterioare, in termenul prevazut de art. 270 al aceluiasi act normativ."
Va rog mult :
1. care este termenul de depunere a contestatiei,
2. care este organul competent de depunere a contestatiei ?, respectiv - organul emitent (anaf) sau judecatorie ?
Va rog din nou si va multumesc.
Cu respect
Simona
ART. 270 Termenul de depunere a contestaţiei

(1) Contestaţia se depune în termen de 45 de zile de la data comunicării actului administrativ fiscal, sub sancţiunea decăderii.

(2) În cazul în care contestaţia nu este depusă la organul fiscal emitent, aceasta se înaintează, în termen de cel mult 5 zile de la data primirii, organului fiscal emitent al actului administrativ atacat.

(3) În cazul în care competenţa de soluţionare nu aparţine organului emitent al actului administrativ fiscal atacat, contestaţia se înaintează de către acesta, în termen de 5 zile de la înregistrare, organului de soluţionare competent.

Depuneti contestatia la organul emitent, nu la judecatorie
Va multumesc, dar exact din aceste articole pe care le-am citit, nu inteleg
1. 5 zile sau 45 zile ?
2. Care este organul competent ? ANAF sau Judecatorie ?
Asta fiind motivul pentru care am intrebat.
Va dog daca puteti sa-mi raspundeti punctual.
Cu respect
Simona
Simona555, utilizator