Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... asigurare medicala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

asigurare medicala

buna ziua am o intrebare.in lipsa unui loc de munca unde pot plati asigurarea medicala din mana din moment ce apartinem de calarasi????ca am inteles ca la anaf se plateste dar la care???
La casa judeteana de asigurari de sanatate
Persoanele fizice care nu obtin venituri vor fi obligate sa achite contributia la sistemul public de sanatate (CASS) si sa depuna o declaratie fiscala in acest scop la Agentia Nationala de Administrare Fiscala.

Potrivit art. 180 Cod fiscal, se va datora o contributie lunara de 5,5% din salariul minim brut pe economie.
Plata se va efectua trimestrial, pana in data de 25 a fiecarei luni din trimestru, deci termenele vor fi 25 martie, 25 iunie, 25 septembrie, 25 decembrie.

Incepand cu 01.05.2016, contributia este de 68,75 lei/luna.