Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de maternitate

Buna ziua,
Avem o persoana angajata cu CIM pe perioada determinata care expira in 30.07.2016, si care este insarcinata in 8 luni.
Cum se procedeaza in cazul acesta.Se suspenda CIM pana la data expirarii contrcatului dupa care inceteaza de drept???

Multumesc mult
C.i.m. este suspendat de drept pe durata concediului de maternitate, potrivit art.50 lit.a C.mun., dupa care va inceta de drept la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat (art.56 alin.1lit.i C.mun.).

Art. 49 C.mun.
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.