Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare cim

buna seara ,am un contract pe perioada determinata expira perioada 01.05.2012.intre timp salariatul are cerere de cfp 20.02.2012-20.04.2012.i-am suspendat cim cu art 54.salariatul vrea sa-si mai ia cfp inca o luna.cum fac daca cim expira la data de 01.05.2012.
CIM inceteaza de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat (art.56 lit.i).
Poate lua CFP pana la data incetarii de drept a contractului.
Potrivit art.49 alin.5 C.mun., de fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.

In acest sens, c.i.m. va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care afost incheiat daca nu se decide prelungirea duratei acestuia...