Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... viza si rezidenta
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

viza si rezidenta

Buna ziua daca cineva poate sa ma ajute ,pe 10 mai voi avea casatoria civila cu un cetatean turc.Dupa casatorie de ce acte am nevoie pentru a obtine rezidenta romana ,mentionez casatoria are loc in romania ,acte necesare pentru rezidenta,,Daca sotului ii expira viza este necesar sa se intoarca din nou in turcia pentru a cere din nou viza .Astept raspuns ,...Va multumesc .
Da sotul trebuie sa se intoarca dupa care sa revina in Romania. Va veti adresa la IGI de pe raza dvs. de domiciliu.
Acte necesare
a) cerere tip;
b) pasaportul (valabil) in original si copie;
c) copia cartii de identitate/documentului de calatorie si copia documentului care atesta rezidenta pe teritoriul national a cetateanului Uniunii Europene;
d) act de stare civila care atesta casatoria sau, dupa caz, documentele care atesta legatura de rudenie cu rezidentul;
e) dovada mijloacelor de intretinere;
f) dovada asigurarii de sanatate;
g) taxe.
[ link extern ]
Inailnte de expirarea vizei, el trehuie sa se prezinte la IGI pe raza domiciliului umde dv locuiti a 2 a zi de la intrarea in tara si va depune actele pentru permisul de sedere! Daca ohtine acest permis de sedere nu mai e necesar sa se intoarca in Turcia ptr alta viza!