avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... lege promulgata
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

lege promulgata

Va rog sa ma lamuriti la ce se refera legea promulgata ,recent ,.privind diferente salariale in invatamant.La taierile cu 25 % din salarii sau la maririle cu 50% a salariilor
Cel mai recent răspuns: mfior , utilizator 19:05, 4 Mai 2016
Se refera la diferenţele de drepturi salariale neacordate şi câştigate în instanţă, de către personalul didactic din învăţământul de stat, pentru perioada octombrie 2008 - 13 mai 2011.

Diferenţele salariale sunt rezultate din prevederile următoarelor acte normative:
- Ordonanţa Guvernului nr. 15/2008 privind creşterile salariale ce se vor acorda în anul 2008 personalului din învăţământ;
- Legea-cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice nr. 330/2009;
- Legea-cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice nr. 284/2010
- Legea nr. 285/2010 privind salarizarea în anul 2011 a personalului plătit din fonduri publice.
www.avocatnet.ro/content/art...
Va multumesc pentru clarificare!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea nr. 85 din 2016 POPA GHEORGHE POPA GHEORGHE Legea mentioneaza: -Art. 2 (1) Personalului didactic din invatamantul de stat caruia, pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, nu i s-au acordat ... (vezi toată discuția)
Plata diferente salariale conform legii 85/2016 andrei_70 andrei_70 Va abordez pe aceasta cale deoarece am nelamuriri cu privire la aplicarea legii 85/2016. Speta este urmatoarea: Unitatea noastra a fost data in judecata ... (vezi toată discuția)
Sume obtinute prin hotarari judecatoresti auricabat auricabat Buna ziua, Am 66 de ani, am lucrat in invatamant ca si administrator financiar, pensionara din anul 2012. In 2015, mi s-a acordat 5% din valoarea unei ... (vezi toată discuția)