Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... lege promulgata
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

lege promulgata

Va rog sa ma lamuriti la ce se refera legea promulgata ,recent ,.privind diferente salariale in invatamant.La taierile cu 25 % din salarii sau la maririle cu 50% a salariilor
Se refera la diferenţele de drepturi salariale neacordate şi câştigate în instanţă, de către personalul didactic din învăţământul de stat, pentru perioada octombrie 2008 - 13 mai 2011.

Diferenţele salariale sunt rezultate din prevederile următoarelor acte normative:
- Ordonanţa Guvernului nr. 15/2008 privind creşterile salariale ce se vor acorda în anul 2008 personalului din învăţământ;
- Legea-cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice nr. 330/2009;
- Legea-cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice nr. 284/2010
- Legea nr. 285/2010 privind salarizarea în anul 2011 a personalului plătit din fonduri publice.
www.avocatnet.ro/content/art...
Va multumesc pentru clarificare!