Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Neprezentare permis conducere organului de politie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Neprezentare permis conducere organului de politie

Buna seara

Care este amenda ( daca exista ca si contraventie fapta) pentru neprezentarea permisului de conducere politistului la o verificare in trafic.
Va multumesc.
Art. 101. – (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

18. nerespectarea obligatiei conducatorului de vehicul de a avea asupra sa documentele prevazute la art. 35 alin. (2).

Art. 35. –
(2)
Participantii la trafic sunt obligati ca, la cererea politistului rutier, sa inmaneze acestuia documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de inmatriculare ori de inregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum si alte documente prevazute de lege.

Art. 98. – (1) Amenzile contraventionale se stabilesc in cuantumul determinat de valoarea numarului punctelor-amenda aplicate.
(2) Un punct-amenda reprezinta valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotarare a Guvernului.

(4) Clasele de sanctiuni sunt urmatoarele:
a) clasa I - 2 sau 3 puncte-amenda;
b) clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amenda;
c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amenda;

De la 1 mai 2016, 1 pct = 125 lei
Sa inteleg ca daca prezint toate documentele in afara de permis pot obtine doar un avertisment?
Nu intelegeti cum trebuie sau intelegeti cum va convine!
Neprezentarea oricarui document din cele mentionate la art. 35 alin (2) se sanctioneaza cu amenda.
Nu se precizeaza nicaieri in lege ca politistul este obligat sa acorde avertisment pentru lipsa unui document, oricare ar fi acela.
Aveti dreptul sa contestati sanctiunea primita in termen de 15 zile de la comunicare.
Art. 35. –
(2) Participantii la trafic sunt obligati ca, la cererea politistului rutier, sa inmaneze acestuia documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de inmatriculare ori de inregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum si alte documente prevazute de lege.

Unde se gaseste aceasta cazuistica?
Pietonii, biciclistii,etc. nu au permis de conducere, dar sunt participanti la trafic. Tuturor li se cere prima data sa se identifice si dupa aia alte documente.