Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna

buna seara
un angajat cu timp partial 1ora/zi care lucreaza din 01.06.2015 pana la 09.03.2016,care nu si-a efectuat concediul de odihna ,va rog frumos sa mi spuneti cate zile de concediu trebuie platite.
multumesc mult pt raspuns
1. Art. 106. C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

2. Art. 145. c.mun.
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
....

3. Asadar, durata minima a CO in cazul unui salariat cu timp partial este de 20 de zile lucratoare.

Timpul partial de munca stipulat in contractul individual de munca nu influenteaza durata concediului de odihna.

4. Pentru un calcul exact, ar trebui sa ne mentionati care este durata CO stipulata in c.i.m.

multumesc pt raspuns
in CM sunt prevazute 21 zile
iar timpul de lucru 20ore/luna cu program 1zi/saptamana /5ore deci lucreaza 4zile/luna a cate 5ore
21 zile /an = 1,75 zile CO/luna

01.06.2015 - 09.03.2016 sunt 9 luni lucrate

9 x 1,75 = 15.75 ... in speta, are dreptul la 16 zile lucratoare pentru perioada mentionata de dvs.
e corect asa?
1an=252 zile lucratoare

angajatul are 4x12=48 zile /an
la 252 zile=21 zile co
la 48 zile=48x21/252= 4zile/an=0,33 zile/luna
Nu este corect cum ati facut calculul ....Atentie ca : 1 an nu are 252 de zile lucratoare.

Timpul partial de munca stipulat in contractul individual de munca nu influenteaza durata concediului de odihna.
Cornel Vasile, Consilier juridic