Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Contract de imprumut asociat/firma
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Contract de imprumut asociat/firma

Va rog nu-mi este clar: Asociatul imprumuta firma si vreau sa stiu pana la ce suma imprumutata NU este nevoie de declararea in SEN (combatere a spalarii banilor)? Inteleg pana la suma de 15000 de eur pe imprumut sau in soldul contului 4551?. Daca se poate temeiul legal detaliat!
Va multumesc
Legea 656 Republicata , art. 5 (7) - spalare de bani
Legea 70/2015 - firmele vor putea sa efectueze plati in numerar catre persoane fizice, reprezentand contravaloarea unor achizitii de bunuri sau a unor prestari de servicii, dividende, cesiuni de creante sau alte drepturi si restituiri de imprumuturi sau alte finantari, in limita sumei de 10.000 lei/zi catre o persoana. Platile fragmentate in numerar catre o persoana, pentru tranzactiile mai mari de 10.000 lei, sunt interzise.