avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere

As vrea sa stiu cum se calculeaza deducerea
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:19, 5 Mai 2016
Potrivit Ordinului MFP nr. 52/2016, pentru salariaţii care realizează un venit brut cuprins între 1.501 lei şi 3.000 lei inclusiv, valoarea deducerii personale este regresivă şi se calculează după următoarele formule:
300 x [1-(VBL- 1.500)/1.500] pentru salariaţii care nu au persoane în întreţinere;
400 x [1-(VBL-1.500)/1.500] pentru salariaţii care au o persoană în întreţinere;
500 x [1-(VBL-1.500)/1.500] pentru salariaţii care au două persoane în întreţinere;
600 x [1-(VBL-1.500)/1.500] pentru salariaţii care au trei persoane în întreţinere;
800 x [1-(VBL-1.500)/1.500] pentru salariaţii care au patru sau mai multe persoane în întreţinere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere 2017 marcelctin marcelctin buna ziua. va rog sa ma lamuriti cum se calcureaza corect deducerea, ma refer aici daca tichetele de masa intra sau nu in calculul deducerii. conform ... (vezi toată discuția)
Deducere la salariu pt copiii minori anca_luc anca_luc Buna ziua, Lucrez in sistemul bugetar,am un salariu de incadrare ,deci brut,de 2617 lei,imi puteti spune ,va rog, cat e deducerea pt doi copii minori aflati ... (vezi toată discuția)
Acordare deducere personala Radu Aura Radu Aura Buna ziua, Rog clarificare in urmatoarea problema: Deducerea personala se acorda la functia de baza, in functie de nr. de persoane aflate in ... (vezi toată discuția)