avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Completare formular bilant 2016
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Completare formular bilant 2016

In formularul de bilant pentru "microentitati" la F30 randul 221 se cer exact aceleasi informatii ca in F20 din formularul pentru "entitati mici". Degeaba se spune ca s-a simplificat formularul pentru microentitati ca sa ne aliniem la UE. Pe usa din dos se cer aceleasi informatii ca mai inainte. In plus mai trebuie completat si "contul de profit si pierdere prescurtat". Practic sunt mai multe hartii decat in sistemul vechi. Sau F30 nu se mai transmite la microentitati si am inteles eu gresit.
Eu nu lucrez cu Saga dar as fi curios sa stiu daca Saga completeaza F30 la sectiunea XVII Situatia veniturilor si cheltuielilor.
Cel mai recent răspuns: Contabilitate Brasov , Contabil 23:34, 18 Mai 2016
Conform Ordinului 123/2016 microentitatile depun urmatoarele:
Setul de documente oficiale sunt:
- Bilant prescurtat (10)
- Contul de profi si pierdere (20)
- Date informative (30)
- Situatie active imobilizate (40)

Conform legii contabilitatii se mai depun si urmatoarele:
- raportul administratorilor
- propunerea de distribuire a profitului / acoperire a pierderii
- declaratia scrisa a administratorului privind asumarea raspunderii

Programul Saga completeaza conform documentele conform legii. Intradevar exista un CPP prescurtat, insa in F30 se reiau toatele elementele ce compun CPP-ul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Situatii financiare la 31.12.2015 PopCristi PopCristi Ce anexe trebuie sa depuna o microentitate pentru situatiile financiare la 31.12.2015? (vezi toată discuția)
Intocmire bilant 2012 doru57 doru57 Cine intocmeste sit financiare in forma prescurtata,si cine intocmeste in forma simplificata? ... (vezi toată discuția)
Declaratia 101 ContSters285233 ContSters285233 Buna ziua, am de completat declaratia 101 si nu stiu daca contul 7414 subventii se include in D101 la venituri din exploatare sau se scade din cheltuielile de ... (vezi toată discuția)