Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Codul fiscal 2016- impozite pe teren
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Codul fiscal 2016- impozite pe teren

In cuprinsul site-ului dvs. la capitolul care se refera la impozitul pe teren se face afirmatia ca prin aplicarea unei noi reglementari- OUG45/2015 cu vlabilitata de la 03.01.2016 , un contribuabil care detine mai multe terenuri intravilane beneficiaza de insumarea suprafetelor si aplicarea pentru o singura data a impzitului majorat pentru cei 400mp si nu pentru fiecare parcela in parte.
Oug45/2015 se refera la cu totul altceva.
Va rog sa precizati reglementarea respectiva , daca ea exista. Daca nu va rog sa faceti cuvenita rectificare
Secţiunea a 3-a Calculul impozitului/taxei pe teren
Pct. 83 din Normele de aplicare a Codului Fiscal:
(1) in aplicarea prevederilor art. 465 alin. (2) – (5) din Codul fiscal, in cazul terenurilor, identificate distinct, situate in intravilan, la calculul impozitului/taxei pe teren se au in vedere urmatoarele:

a) suprafata inregistrata in registrul agricol la categoria de folosinta terenuri cu constructii, exprimata in hectare, se inmulteste cu suma corespunzatoare prevazuta in tabelul de la art. 465 alin. (2) din Codul fiscal;

b) in cazul in care un contribuabil detine mai multe terenuri situate in intravilanul aceleiasi unitati/subdiviziuni administrativ-teritoriale, la alte categorii de folosinta decat terenuri cu constructii, suprafata de cel mult 400 m2 se determina o singura data din suprafetele acestor terenuri, evidentiate in ordine descrescatoare, strict determinata potrivit alin. (2) al prezentului punct, exprimata in hectare, care se inmulteste cu suma corespunzatoare prevazuta in tabelul de la art. 465 alin. (2) din Codul fiscal; prevederile se aplica in mod corespunzator si in cazul coproprietarilor, in sensul ca suprafata de 400 m2 se determina, o singura data, indiferent de numarul acestora.
....