Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Raspundere civila delictuala - legea civila aplicabila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Raspundere civila delictuala - legea civila aplicabila

Fapta civila ilicita a fost savarsita in anul 2010, iar paguba cauzata de acea fapta ilicita s-a produs in anul 2012. Care cod civil e aplicabil in cauza, vechiul sau noul cod civil?
Nimeni nu are o opinie?
Vechiul cod. Nu ati dat prea multe detalii insa cel mai tare cred ca va intereseaza termenul prescriptiei. In acest caz, trebuie analizat daca prejudiciul intervenit in 2012, avea caracter cert (chiar si viitor insa sigur ca producere) sau eventual.