avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Notificare Legea darii in plata
Discuție deschisă în Executare silită

Notificare Legea darii in plata

Buna ziua. Eu am fost executata silit, mi-a fost vandut apartamentul si de 4 ani am poprire pe salariu (creditul fiind in 2007 in franci elvetieni).Astazi din 19.000 franci imprumutati, dupa 4 ani de plata am de plata 22.000 franci. No comment!!
Ma incadrez in prevederile Legii darii in plata, si va rog sa ma lamuriti tot in legatura cu un aspect.
In conformitate cu art.5 al Legii trebuie sa adresez o notificare bancii de unde am luat creditul.Acest lucru se refera si la cei in situatia mea, sau numai la cei care acum vor sa dea casa bancii?
Art.8 spune ca eu am dreptul de a cere instantei sa constate stingerea datoriei.
Cum procedez? Notific intai banca si in cazul in care aceasta nu este de acord cu notificarea ma adresez instantei?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: tuilleries , utilizator 09:47, 10 Mai 2016
Deși legea spune că aveți dreptul să vă adresați Instanței, eu zic că e bine, în prealabil să notificați titularul de creanță. Parcă,în alt topic ați menționat că e o creanță cesionată. Succes!
Creanta nu este cesionata. Poprirea a fost infiintata de catre un birou executori judecatoresti printr-o adresa trimisa la serviciu.
Multumesc pentru raspuns. Asa voi proceda.
Multumesc pentru urare. Actiunea trebuie sa se incheie cu succes.
Aici spuneți altceva www.avocatnet.ro/content/for...

oricum, succes! Ați scăpat de debitul respectiv, asta este clar.
Imi cer scuze, m-am exprimat gresit!Banca a apelat la acest BEJ pentru infiintarea popririi.
Multumesc si sper ca din vara sa iau in sfarsit salariul intreg.
Promit ca va voi anunta tot printr-un mesaj pe acest site, care imi este cel mai bun si fidel prieten.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea darii in plata tuilleries tuilleries Buna ziua! Va rog sa imi dati niste informatii suplimentare, fata de textul legii, si anume: Eu am fost executata silit de catre banca, in august ... (vezi toată discuția)
Lmobil executat deja, dare in plata Gabriel1gabi Gabriel1gabi 1. credit in franci elvetieni 2. nu s-a mai putut plati iar banca a excutat silit imobilul 3. omul a ramas si cu vreo 50 000 eur datorie 4. volksb a ... (vezi toată discuția)
Notificare cesiune de creanta constituie titlu executoriu? simonabi simonabi Buna ziua, am o speta de care nu m-am lovit pana acum. Institutia a primit o notificare cesiune de creanta din partea unei banci prin care este anuntata ca ... (vezi toată discuția)