Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 088
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 088

Buna ziua!

Stie cineva daca in cazul schimbarii administratorilor unei societati se depune 088 obligatoriu sau in cazul in care te notifica ei sa depui?

Multumesc!
Daca va schimbati sediul social si asociatii se anuleaza codul de tva si trebuie sa depuneti de urgenta declaratia "088" daca doriti sa redeveniti platitor deTVA. Nu asteptati notificarea de la Anaf, o veti primi tarziu, iar efectele vor fi neplacute.Pe perioada anularii codului, colectati tva-ul aferent veniturilor si nu va deduceti tva.Depuneti declaratia "311" la ghiseu Anaf. Se depune lunar.