Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare CIM perioada determinata

Am un salariat cu CIM pe perioada determinata. Data la care expira CIM-ul este 05.08.2016.
Salariatul a depus la casa de pensii, fara sa ma anunte, dosar in vederea pensionari ptr L.V. cu reducerea varstei standard de pensionare.
Am primit instiintare de la casa de pensii ca incepand cu data de 20.04.2016 i-a fost emisa decizia de pensionare.
Intrebarea mea este:
Pot sa-i incetez CIM-ul de drept, conf. art. 56 alin. 1 lit. c (la data comunicarii deciziei de pensionare), adica cu data de 16.04.2016?
Da, se poate face asa ceva.

art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
.....
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;
....