Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... consolidari cladiri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

consolidari cladiri

Presedintele nostru de asociatie (de proprietari) a facut in numele asociatiei cerere la primarie ptr a fi introdusi in programul de reabilitare-consolidare a cladirilor cu risc seismic.
Cererea a fost aprobata, s-au demarat procedurile, primaria a obtinut si fonduri de la UE!!! iar acum vor sa ne oblige sa semnam.
Insa toate acestea au fost facute fara ca dl presedinte sa convoace mai intai Adunarea Generala, sa informeze proprietarii despre intentia de a solicita consolidarea blocului si fara sa obtina din partea adunarii generale mandat pentru a face aceste demersuri in numele proprietarilor membri in asociatia de proprietari.
Intrebarea mea este: Daca el a facut toate astea fara mandat de la AG, cererea nu e cumva nula? Ne pot obliga sa semnam ca suntem de acord? sau doar vor sa ne sperie?
In principiu proprietarii ar dori consolidarea cladirii, ideea e ca se fac niste demersuri fara a ne fi explicate lucrurile concret, fara a ni se arata niste documente aprobate, sa vedem si noi ce anume semnam, care sunt costurile (aproximate macar), fara a se sti ce firma a castigat licitatia, in ce lucrari anume consta aceasta consolidare, si fara a avea loc ptr mutat ptr toti proprietarii.
acum, intrebarea este daca e nevoie de acea consolidare.
Ca doar aici nu se voteaza....