Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Petitie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Petitie

Am facut o sesizare la Consiliul Judetea de 30 de zile si nu am primit raspuns.
Ce pot face in acest caz?
Ați primit nr. de înregistrare la petiție?
Depinde de natura sesizarii, daca este vorba de o petitie in sensul OG nr.27/2002 si nu vi s-a raspuns in termenul de 30 zile, sanctiunea ar fi potrivit Legii nr.188/1999 privind Statutul functionarilor publici sau, dupa caz,potrivit legislatiei muncii.[Art.15 OG nr.27/2002].
Daca insa, sesizarea se incadreaza in categoria actelor administrative conform Legii nr.554/2004 formulati actiune la sectia contencios administrativ a Tribunalului.
da
Instituția are dreptul legal de a prelungi formularea răspunsului cu încă 15 zile, în funcție de complexitatea cauzei. Când se împlinesc 45 de zile puteți reveni cu o petiție prin care să cereți răspunsul scris la cea anterioară unde să treceți și nr. de înregistrare care l-ați primit. După alte 45 de zile vă puteți adresa instanței de judecată pe temeiul legal de mai sus prezentat de D-nul avocat. La dosar veți depune probe cele 2 nr. de înregistrare primite.
Dapix, utilizator