Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensiei alimentare, refuz consimtamant iesire ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensiei alimentare, refuz consimtamant iesire din tara minor

Bună ziua.Ma numesc Mirela.am fost căsătorită .,am divorțat si am un copil de 3 anișori ce mi.a fost încredințat mie ,eu si fostul soț avem custodie comună ,el este plecat în Italia lucrează cu contract d munca dar timp de 6 luni nu mi.a trimis pensia alimentara nu suna absolut deloc să se intereseze de copil.suna doar când este în stare de ebrietate mă jicneste mă amenință si vorbește foarte vulgar cu copilul,nu pot să merg cu copilul meu în vacanță în afara tarii soțul meu actual lucrează în Belgia si e nevoit să vină acasă l o lună jumate pentru a sta câteva zile și cu noi .fostul soț nu vrea să.mi dea semnătura pentru copilul nostru sub nicio formă,v a rog foarte mult să m ajutați cu un sfat ce trebuie sa fac cum sa procedez ? Pensie nu trimite d copil nu.l interesează dar nici nu.mi da semnătura! V rog din suflet s mă ajutați ! Multumesc
Mireladonka a scris:

Bună ziua.Ma numesc Mirela.am fost căsătorită .,am divorțat si am un copil de 3 anișori ce mi.a fost încredințat mie ,eu si fostul soț avem custodie comună

Nu v-a fost incredintat ci aveti autoritate comuna.
Pentru pensie incepeti executarea silita. Daca n-a platit mai mult de 3 luni depuneti plangere pentru abandon.
Faceti lucrurile astea, nu le ignorati pe motiv ca nu aveti nevoie de banii lui, e interesul copilului, nu al dvs.

Pentru calatorii in afara tarii (cat si pentru eliberarea pasaportului) minorului puteti cere suplinirea acordului tatalui. E nevoie de ceva planificare riguroasa, dar se poate face.

Daca puteti demonstra cele pe care le sustineti atunci puteti cere exercitarea autoritatii parintesti in mod exclusiv.