Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... durata preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

durata preaviz

Un angajat solicita incetarea cim cu acordul partilor, la o anumita data (de exemplu in termen de 10 zile lucratoare).
Angajatorul accepta, dar numai cu preaviz de 20 zile lucratoare (conform Codului muncii).
In cim - este stipulat un preaviz de 15 zile lucratoare.
Care este termenul de preaviz corect : 20 sau 15 zile ?
Am pus aceasta intrebare deoarece art. 81 prevede:(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
Niciunul... in situatia incetarii c.i.m. cu acordul partilor nu se acorda preaviz.

Art.81 C.mun. se refera la demisie , nu la incetarea c.i.m. cu acordul partilor care este mentionata la art.55 lit.b C.mun.
Da, asa este. Dar angajatorul doreste prelungirea termenului in care angajatul mai este angajat al firmei. Daca respinge cererea si angajatul trebuie sa-si depuna demisia, care este termenul de preaviz maxim corect : cel inscris in cim (15 zile) sau 20 zile ?
In cazul demisiei, termenul de preaviz este cel mentionat in c.i.m.
Va multumesc.