Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Accize pentru arcuri de tir (agrement)
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Accize pentru arcuri de tir (agrement)

Sunt o persoana fizica, care recent a achizitionat un arc de agrement din UE. Am aplicat pentru certificate de detinator la Politie unde am fost informat ca datorez acciza 100% din valoarea facturii de achizitie.
Consultand Codul fiscal si Tariful Vamal Integral (TARIC) am constatat urmatoarele:
1. Codul fiscal prevede plata accizelor la armele de foc si de vanatoare care se incadreaza la codurile tarifare NC 9302000; 9303000 si 9304000. (Codul fiscal: art 207, lit. h)
2. Arcul de agrement, conform TARIC nu intra sub codul tarifar 93… ci sub 95…, deci in interpretarea codului fiscal si al tarifului vamal nu intra sub categoria produselor accizabile. Nota explicativa la codul vamal exclude in mod expres arcurile din randul armelor si il incadreaza la codul tarifar 95… . (Capitolul 93, nota de capitol, litera e.)
3. Chiar daca acest capitol ar fi discutabil (desi nota explicativa exclude arcul din randul armelor sau armelor albe – din punct de vedere fiscal), arcul ar putea fi incadrat in cel mai rau caz la codul tarifar 9307, care conform codului fiscal nu este accizabil.
4. Am fost la Administratia Financiara Judeteana unde au fost de acord cu mine si mi-au promis o adeverinta in 2 ore. Cand m-am intors, functionara mi-a zis ca a vorbit intre timp cu politia care a informat-o ca arcul de tir nu se incadreaza la 95... ci la 93... Adica nea Politistul s-a facut expert fiscal mai mare decat doamna de la fisc. Rezultatul: am plecat cu buza umflata de la fisc si astept o solutie. Oare doamna a procedat corect cand nu a aplicat legea sub forma ei - zic eu - destul de clara ci a apelat la un "politist expert"?
Intrebare: Avand in vedere continutul codului fiscal si al codului vamal datorez accize statului Roman? Daca da, care este cuantumul acestuia? Ma poate ajuta cineva?
Inca ceva:
nu contest faptul ca din punctul de vedere al legii armamentului arcul este considerat arma neletala (desi ajungem de rasul Europei la acest capitol). Problema e ca politistul se face expert fiscal si interpreteaza codul fiscal dupa plac. Atunci cand este cat se poate de clar ca arcul - strict din punct de vedere fiscal - nu este arma --> deci conform codului fiscal - nu ar trebui sa vorbim de accize. In rest ma conformez procedurii pentru obtinere certificatului de detinator...
tibi1968 a scris:

Inca ceva:
nu contest faptul ca din punctul de vedere al legii armamentului arcul este considerat arma neletala (desi ajungem de rasul Europei la acest capitol). Problema e ca politistul se face expert fiscal si interpreteaza codul fiscal dupa plac. Atunci cand este cat se poate de clar ca arcul - strict din punct de vedere fiscal - nu este arma --> deci conform codului fiscal - nu ar trebui sa vorbim de accize. In rest ma conformez procedurii pentru obtinere certificatului de detinator...

Politistul nu face incadrarile vamale. El este doar organul interpus pentru a solicita un set de documente printre care si chitanta de plata a accizelor. Incadrarile pe coduri le face vama, care face parte din MF. Politistii au circulare de la MF pentru incadrarile vamale. Politistul stie un sigur lucru: este arma - are acciza, nu este arma n-are acciza.
Ma gandesc ca ati putea face o solicitare de incadrare vamala direct la Directia Vamilor.
Oranina Dumitru, Contabil
Eu sunt de accord ca armele sa aiba acciza.
Pe mine ma indigneaza faptul ca arcurile sunt considerate arme.
Asa si maciucile de la gimnastica pot fi considerate arme.

Cate cazuri de raniri si mortaciuni o fi avut Politia Romana in ultimii ani, de la trece in acest regim sever? Cred ca de la daci ni se trage , astia foloseau arcurile! :))
Am gasit o discutie pe net in care se afirma ca in UE doar Slovenia le mai considera arme. Restul tarilor din UE le considera echipament sportiv. Si ma gandesc la putinii sportivi romani care practica acest sport ce probleme delicate trebuie sa aiba, pe langa faptul ca platesc inca odata pretul lor la statul roman, au o gramada de batai de cap cu pastrarea, transportul, folosirea si vanzarea acestor obiecte.
Oranina Dumitru, Contabil

" Stimate domn,

Se pare ca totusi, undeva exista o solutie. Pe un alt forum am gasit o postare din octombrie 2008:

"Referior la solicitarea dumneavoastră vă comunicăm următoarele:

Potrivit prevederilor art.207 lit.h) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, sunt supuse accizelor armele şi armele de vânătoare, altele decât cele de uz militar, cu codurile NC 9302 00 00; 9303; 9304 00 00, cu excepţiile prevăzute în lege.

Având în vedere cele prezentate în solicitarea dumneavoastra, menţionăm că arbaletele nu intră în sfera de aplicare a accizelor.

De asemenea telefonul de la Autoritatea Naţională a Vamilor este : 021/ 315.65.78 "
tibi1968 a scris:

" Stimate domn,

Se pare ca totusi, undeva exista o solutie. Pe un alt forum am gasit o postare din octombrie 2008:

"Referior la solicitarea dumneavoastră vă comunicăm următoarele:

Potrivit prevederilor art.207 lit.h) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, sunt supuse accizelor armele şi armele de vânătoare, altele decât cele de uz militar, cu codurile NC 9302 00 00; 9303; 9304 00 00, cu excepţiile prevăzute în lege.

Având în vedere cele prezentate în solicitarea dumneavoastra, menţionăm că arbaletele nu intră în sfera de aplicare a accizelor.

De asemenea telefonul de la Autoritatea Naţională a Vamilor este : 021/ 315.65.78 "

Va incurajez sa mergeti mai departe. =D>