Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... legea linistii si ordinii publice
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

legea linistii si ordinii publice

am si eu o nelamurire si tare mult as vrea sa aflu parerea unui specialist.
am vrut impreuna cu trei baieti sa jucam tenis de picior pe o alee din spatele unui bloc(blocul in care locuim) dar conform echipajului de politie care a venit in zona nu ai voie sa joci tenis de picior. mentionez ca eram acolo de cca.5 minute nici nu incepusem deci reclamatie de la un locatar exclus(oricum nici galagie nu faceam). am fost somati sa oprim jocul sau vom primi amenda. ce amenda si pentru ce? zgomotul produs de minge poate este considerat " tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă" sau eram un "grup format din trei sau mai multe persoane, în scopul de a săvârşi acţiuni ilicite, contrare ordinii şi liniştii publice şi normelor de convieţuire socială, precum şi actele de încurajare sau sprijinire, sub orice formă, a unor astfel de grupuri de persoane, care incită la dezordine socială". cum ar trebui sa reactionez? sincer am un gust amar si un sentiment de ura fata de cei ce isi bat joc de noi si care aplica legea dupa bunul plac. dar asta e romania.
va multumesc anticipat
Legea 61/1991--Art. 2. - Constituie contraventie savârsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise în astfel de conditii încât, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni :
1). savârsirea în public de fapte, acte sau gesturi, obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, amenintari cu acte de violenta împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natura sa tulbure ordinea si linistea publica sau sa provoace indignarea cetatenilor ori sa lezeze demnitatea si onoarea acestora sau a institutiilor publice;
2). constituirea unui grup format din trei sau mai multe persoane, în scopul de a savârsi actiuni ilicite, contrare ordinii si linistii publice si normelor de convietuire sociala, precum si actele de încurajare sau sprijinire, sub orice forma, a unor astfel de grupuri de persoane, care incita la dezordine sociala;
4). aruncarea asupra unei persoane, constructii sau asupra unui mijloc de transport cu obiecte de orice fel, cu substante inflamante, iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant, corosive sau care murdaresc, daca nu s-au produs vatamari ale integritatii corporale sau sanatatii ori pagube materiale;
10). comercializarea armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a arbaletelor, arcurilor pentru tir, pescuit sau vânatoare în alte locuri decât în magazinele autorizate sa efectueze operatiuni cu arme de foc si munitii;
11). vânzarea armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a arbaletelor, arcurilor pentru tir, pescuit sau vânatoare persoanelor care nu au împlinit vârsta de 18 ani, persoanelor care au savârsit acte de violenta mentionate în cazierul judiciar, precum si persoanelor care sufera de boli neuropsihice mentionate în certificatul de sanatate eliberat de policlinica teritoriala;
12). netinerea evidentei de catre magazinele autorizate a cumparatorilor armelor prevazute la pct. 10) în registre speciale, vizate de organele de politie, în care vor fi mentionate datele de stare civila, domiciliul, seria si numarul actului de identitate ale cumparatorului, numarul cazierului judiciar, numarul certificatului de sanatate neuropsihica, cu denumirea policlinicii teritoriale, precum si caracteristicile armei vândute. Daca cumparatorul este titular al unui permis de arma, este scutit de obligatia de a prezenta cazierul judiciar si certificatul de sanatate neuropsihica, iar daca cumparatorul este titular al unui permis de conducere, acesta este obligat sa prezinte numai cazierul judiciar;
26). provocarea ori participarea efectiva la scandal, în locuri sau localuri publice;
28). tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
29). tulburarea linistii locatarilor între orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice situate în imobile cu destinatia de locuinte sau în imediata vecinatate a acestora;
33). refuzul unei persoane de a da relatii pentru stabilirea identitatii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul politiei, la cererea ori la invitatia justificata a organelor de urmarire penala sau de mentinere a ordinii publice, aflate în exercitarea atributiilor de serviciu;
35). îndemnul sub orice forma al minorilor la savârsirea de contraventii;
B-)
Cand doreati sa jucati tenis? La ora 22?:)
Depinde si la ce ora ati vrut sa jucati.Stiti cum este, se considera ca locatarilor nu trebuie sa le fie tulburata linistea inte anumite ore, care sunt de odihna.Mingea ,lovita de asfalt produce totusi zgomot , si paote deveni suparator. Interventia politiei ,totusi, mi se pare nejustificata iar masurile cu care au vrut sa va sperie mi se par exgerate. Dar asa este ...la bloc. Data viitoare incercati pe un teren de sport, ca acolo este voie;)
vroiam sa jucam al 19:30 deci eram in grafic nu? oricum iluminatul public lasa de dorit in zona mai tarziu nu puteam.
problema e amenintarea cu amenda si faptul ca nu ai cum sa raspunzi legal la asa ceva ....sau ai? asta era problema
Domnule , este un motiv bun sa va inscrieti la facultatea de drept! Ati fi stiut atunci sa le cereti domnilor agenti sa va prezinte prevederile legii 61/1991 privind ordinea si linistea publica si ati fi vazut cum dau din colt in colt!
Next time cand jucati tenis cereti-le sa va arate legea !=D>
prostia mea ca am facut o facultate economica intradevar!!!
desi lucrez cu oameni multi(sunt cadru tehnic cu atributii p.s.i.) asa oameni (nu vreau sa ii fac pe domnii politisti sa se simta .....) nu am intalnit!
nu degeaba aveau multe subiecte cei de la vacanta mare.