Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributie fond Accidente Munca si Boli Profesionale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributie fond Accidente Munca si Boli Profesionale

As dori sa stiu care este formula de calcul a fond AMBP in situatia in care ai concedii medicale suportate din fondul de salarii si din buget
va multumesc
Formula de calcul a contribuţiei de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale, conform art. 7 din HG nr. 144/2008 este: C = TR x BC / 100, unde:

TR – tariful de risc aferent sectorului de activitate din care face parte angajatorul;
BC – baza lunară de calcul corespunzătoare lunii anterioare perioadei de plată a contribuţiei.

Tariful de risc, respectiv cota de contribuţie, are valoarea cuprinsă între 0,15 şi 0,85%, aplicată asupra bazei lunare de calcul, respectiv asupra sumei veniturilor brute realizate lunar, conform conform art. 5, alin. 2 din Hotărârea 144/2008.