Forum Discuţii juridice Executare silită termenii executarii silite
Discuție deschisă în Executare silită

termenii executarii silite

in baza unei hotarari judecatoresti de divort care este timpul limita pentru a putea depune cerere de executare silita a paratullui care datoreaza o suma de bani ??????
3 ani.
In practica, se poate cere executarea silita si peste termenul de 3 ani de la data cand hotararea a ramas definitiva deoarece prescripţia nu operează de plin drept, ci numai la cererea persoanei interesate.

In plus, trebuie sa avem in vedere si prevederile legale cu privire la suspendarea si intreruperea prescriptiei.