Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz semnare preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz semnare preaviz

Buna ziua,

Ce se intampla in situatia in care un angajat refuza sa semneze Referatul si Instiintarea de preaviz la desfintarea postului? Preavizul curge normal sau doar din momentul in care semneaza persoana respectiva? Multumesc frumos.
Preavizul incepe sa curga de-a doua zi dupa data comunicarii sale salariatului respectiv.
Preavizul a fost comunicat la timp, dar persoana refuza sa semneze ca a luat la cunostiinta.
Se poate incheia un proces-verbal prin care se mentioneaza refuzul salariatului de a semna de primire acel document sau se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.