avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitul pe locuinta dobandinta la jumatatea anului
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitul pe locuinta dobandinta la jumatatea anului

Buna ziua,

As dori sa stiu daca impozitul anual pe locuinta se calculeaza diferit daca aceasta este achizitionata la jumatatea anului calendaristic.
Exista diferente in ceea ce priveste suma platibila la sfarsitul anului?
Ce acte sunt necesare (exceptand actul de vanzare-cumparare)?
Care este procesul de urmat intr-un astfel de caz?

Va multumesc in avans pentru raspunsurile dumneavoastra.
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 14:55, 14 Mai 2016
Veți datora impozit începând cu 1.ianuarie anul următor.
Potrivit art 461,alin 2 cod fiscal
[ link extern ]

(2) În cazul dobândirii sau construirii unei clădiri în cursul anului, proprietarul acesteia are obligația să depună o declarație la organul fiscal local în a cărui rază teritorială de competență se află clădirea, în termen de 30 de zile de la data dobândirii și datorează impozit pe clădiri începând cu data de 1 ianuarie a anului următor.
Acte necesare declarării( consultați și site-ul primăriei/direcției fiscale pe raza căreia se află imobilul):
-declarație fiscală pentru stabilirea impozitului/taxei pe clădirile rezidentiale/ nerezidentiale/cu destinatie mixtă, aflate în proprietatea persoanelor fizice- model 2016 ITL 001;
- actul de dobandire al imobilului;
- certificat de performanţă energetică (doar dacă imobilul este dobândit prin contract de vânzare-cumpărare);
- actele de identitate ale proprietarilor;
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Mai 2016
carmen01011958, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit locuinta toderita toderita Buna ziua, propietarul de la care am cumparat apartamentul a platit impozitul pe tot anul.Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa platesc si eu din nou acest ... (vezi toată discuția)
Impozit pe locuinta mariastehlik mariastehlik Am achizitionat o locuinta, in cursul lunii februarie. 2017. De cand datorez impozit pe anul in curs? (vezi toată discuția)
Formulare taxe si impozite Adamka Adamka de unde se poate obtine formularele tipizate \"MODEL 2016 \"grupa de litere \" ITL \" \"001 \" , pentru declararea tipului de locuinta ,pt. stabilirea ... (vezi toată discuția)