Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Echivalarea anilor lucrati in strainatate in Romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Echivalarea anilor lucrati in strainatate in Romania

Buna ziua!

In timpul studiilor de doctorat in Austria am lucrat si in proiecte de cercetare la universitate cu norma de 6h/zi (8h/zi maxim).

In timpul postdoctoratului in Austria am lucrat 4h/zi (8h/zi maxim) la universitate in proecte de cercetare.

M-am angajat ca lector universitar in Romania (Universitae) si nu mi se recunoaste vechimea in munca din Austria pe baza regulament 1612/68/CEE prin care nu se echivaleaza munca prestata intr-un stat UE cu munca prestata in alt stat membru UE. Totusi, unui coleg de la Facultatea de Medicina i s-a luat in considerare vechimea intr-un context identic ca al meu.

Ce e de facut?

Va multumesc,
Madalina
Vechimea in munca este data de perioada desfasurata in baza unui contract individual de munca.

Reiterez o parte din raspunsul meu anterior:
"1. Pana la data de 01.01.2011, cand a fost abrogat Decretul nr.92/1976, perioadele de timp lucrate in strainatate de cetatenii romani se dovedesc cu actele originale emise de unitatile la care s-a desfasurat activitatea, in afara de cazurile in care, in conventiile incheiate de Romania cu alte state, se prevede altfel.

Dupa aceasta data, nu mai exista o astfel de reglementare.

2. Perioada de activitatea desfasurata in strainatate poate fi recunoscuta in tara ca si vechime in munca, in afara considerarii ca si stagiu de cotizare pentru pensie.

O astfel de reglementare poate fi mentionata in reg.intern al angajatorului din tara sau in ccm aplicabil acestuia."